Torrevieja a okolí

Torrevieja je město, které se nachází na pobřezí Costa Blanca, 35 minut od letiště Alicante. Město je bývalá rybářská vesnice, která se rozrostla na velké město a v současnosti zde bydlí cca 100 tisíc obyvatel. Torrevieja nabízí spoustu turistických atrakcí a nákupních center. Hlavně je známa díky svým dlouhým písčitým plážím a tyrkysovým lagunám. Město se také proslavilo produkcí soli. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo město Torrevieja vyhlášeno za nejzdravější klima v Evropě. Příjemné klima s průměrnými 320 slunečnými dny v roce přitahuje turisty nejen v létě, ale i na jaře nebo na podzim.

Pobřeží města nabízí několik krásných plážích jako jsou Playa los Locos, La Mata, El Cura, El Acequión, Playa de los Naúfragos, Guardamar del Segura. Některé z nich jsou dlouhé až 7 km s velkým množstvím barů, restaurací, volejbalových hřišti a nabídkou několik vodních aktivit. Navíc všechny pláže lemuje romantická promenáda. Nejhezčí promenáda je na pláž La Mata přírodním lesíkem kolem fontán (Molino de Agua Park).

Ceny v Torrevieje:

Ceny potravin se pohybují podobně jako v České republice. Španělský sýr curado 1/4 za 2,5 Euro, prosciutto 250g za 4 Euro, jogurty za 0,5 Euro, těstoviny okolo 1 Eura, celé kuře za 4 Eura, bio kuře kukuřičné za 7 Euro, španělské kvalitní víno od 2 Euro, pivo 0,33l za 0,4 Euro. Ovoce a zelenina se vyplatí kupovat čerstvou na místních trzích, kde najdete např.: papriky 2kg za 1 euro, rajčata 1kg za 1 Eura, meloun za 1 euro, okurky 1 kg za 0,8 Euro, ananas za 2,5 Euro, avokádo za 2 Eura, několik druhů oliv vanička za 2 Eura atd. Tyto trhy opravdu doporučuji navstívit a nakoupit si tam nějaké dobrůtky či suvenýri, viz článek níže.

Pokud budete chtít zajít do restaurace na meničko, tak pozor, menička se podávají od 14:00 – 16:00 hodin. Každá restaurace nabízí výběr z několika jídel a meničko se skládá z překrmu, hlavního chodu a dezertu. Některé restaurace k meničku podávají 1 drink zdarma. Cena menička se pohybuje od 7 – 14 euro. Pivo v restauraci stojí většinou všude 3 Eura. Sklenička vína 1,5 Eura.

V Torrevieje se určitě nudit nebudete. Nejen, že nabízí krásné čisté moře jak s pozvolným vstupem, tak hluboké s podmořským životem ke šnorchlování nebo jen tak k plavání.

Co lze v Torrevieje navštívit:

Laguna Salada de Torrevieja- Solné jezero

Už jste někdy viděli růžové jezero? Máte jedinečnou možnost a to právě v Torrevieje. Voda v jezeře je plná soli a dalších léčivých látek. Mikroklima oblasti je doporučováno pro všechny, co mají zdravotní problémy, např.: ekzém, lupenka, astma, dýchací problémy, revma, onemocnění srdce, slintavka a další. Proto světová organizace WHO vyhlásila město Torrevieju za jedno z nejzdravějších měst světa.

Ptáte se, proč je jezero růžové?

Jezero má jedinečnou žvýkačkovou barvu díky unikátní řase Dunaliella salina, která obsahuje vysoké množství beta-karotenu (Provitamin A). Řasa je jediný živý organismus na Zemi, který dokáže přežít ve vodě s vysokou koncentrací soli.

Dámy pozor, tato řasa má uplatnění hlavně v kosmetice a zdravotnictví pro své antioxidační účinky.

Pokud si chcete udělat výlet k tomuto unikátnímu jezeru, pak každý den z přístavu odjíždí vláček, který vás tam dopraví.  Vláček jezdí každý den v 10:00 h., 11:30 h., 13:00 h., 17:00 h., 18:30 h. a 20:00 h. Cena: 8,95 € dospělí a 7,95 € děti a nad 65 let.  

  • Las Salinas de Torrevieja je jedním z nejpůsobivějších přírodních parků v provincii Alicante

Ostrov Tabarca

Ostrov Tabarca se nachází severně od města Torrevieja, konkrétně naproti města Santa Pola. Na tento ostrov vyplouvá výletní loď z přístavu v Torrevieje každý den v 11 hodin a návrat zpět je v 7 hodin odpoledne. Plavba lodí z Torrevieji na Tabarcu trvá 40 min.Tiket na tento výlet jde koupit přímo v přímo v přístavu za 24 Euro dospělý, děti od 3-10 let 17 Euro, děti do 2 let zdarma.

Ostrov dosahuje délky 1800 m a šířky 450 m. Trvale zde žije okolo 60 obyvatel, proto je nejmenším obydleným ostrovem Španělska. Procházkou po tomto ostrově na vás udělají dojem uličky a domečky ve španělském stylu, krásný výhledy na zátoky, kostel svatého Petra a Pavla, hrad se španělskou vlajkou a maják. Ovšem nesmíme zapomenout na pláže s tyrkysovou průzračnou vodou jako v karibiku. Na tento výlet doporučujeme si vzít potápěčské brýle s sebou, jelikož se zde nachází pestrá podmořská fauna, kde naleznete několik mořských rybiček, hvězdice a mořské želvy.

Ostrov nabízí řadu barů a specializovaných restaurací na plody moře. Každá restaurace nabízí menička od 14:00-16:00 hod. za různé ceny. V průměru se cena menička na tomto ostrově pohybuje okolo 25 Euro – překrm, hlavní jídlo a dezert. Naprosto výtečnou zde mají paellu s mořskými plody.

Výlet na tento ostrov opravdu doporučuji, na tento zážitek nezapomenete.

https://torrevieja.com/en/boat-trip-to-the-island-of-tabarca/

  • Jedna z tyrkysových zátok.

Lo Pagan- Bahenní jezero

Lo Pagan se nachází 20 km jižně od města Torrevieja. Tato oblast má unikátní mikroklima, díky velkému podílu soli v jezeře a byla díku tomu označena za nejzdravější oblast na světe. Lo Pagan je turistickou oblíbenou destinací, jelikož se zde nachází přírodní bahenní koupele v jezeře Man Menor. Po aplikaci bahna na tělo, necháte bahno na pokožce uschnout a poté jej v jezeře umyjete. Díky kombinaci minerálů (vápník, sůl, hořčík a jód), které jezero obsahuje, je vaše pokožka po této proceduře hebká a jemná.

Kolem jezera se nachází 6 km promenáda a je zde několik dřevěných vstupů do vody. Procházkou po promenádě můžete narazit na několik plameňáků, kteří si zde užívají také bahenní koupele.

Vstup k jezeru je zdarma. Doporučuji si vzít s sebou kyblíček na bahno a nějakou houbičku na umytí bahna z těla.

Dopřejte své pokožce omlazení, budete se cítit minimálně od 10 let mladší 🙂

 

  • Promenáda

Habaneras Centro Comercial

O něco menší nákupní centrum najdeme kousek od Aquopolis nebo solného jezera. Najdete zde celkem 60 obchodů jako například: Stradavirus, Zara, Bershka, CaA, Calzedonia, HM, Quess, Massimo Duti, Kiko Milano,Douglas a mnoho jiných.

https://www.habaneras.es/

Španělské trhy

V Torrevieje a okolí se nachází hned několik trhů. Určitě doporučuji alespoň jeden z nich navštívit je to zážitek a navíc zde nakoupíte čerstvou zeleninu, ovoce, sýry, španělské šunky, olivy, bylinky, koření, suvenýry, oblečení a jiné za dobré ceny.

  • La Mata Mercadillo Market place– pouze ve středu
  • Mercat de Torrevieja (NEW)– pouze v pátek
  • Mercadillo de Guardamar- nedělní trhy, asi největší ze všech. Nachází se uprostřed citrónového a pomerančového sadu. Kromě toho, že nabízí spoustu surovin a textilu navíc se zde výborně najíte. Najdete zde španělské, britské, irské a i českou restauraci s točenou českou Plzničkou. Pánové si tak mohou dát naše české pivečko a dámy vesele nakupovat.
  • Španělské trhy nabízí ovoce a zeleninu

Iglesia de La Inmaculada Concepcion

Nádherný kostel v centru města s venkovní fontánou, který vyzařuje klid.

Torre de Moro

Věž Moro se nachází na pobřeží směrem k La Matě, kde je krásný výhled na rozsáhlé moře. Věž byla postavena v roce 1312 a sloužila jako strážní věž na mysu Cervera. Vedle věže byla nalezena malá skupina vojáků, která vedle funkce pobřežního dohledu svěřovala obrannou funkci. Věž La Mata opět stoupá na starodávných pozůstatcích v 16. století , kdy ji přestavěl vojenský inženýr Juan Bautista Antonelli . Od této doby se předpokládá výstavba věže Moro, která hraje roli spojovací strážní věže mezi Torre-vieja a věží La Mata v rámci sítě věží vytvořených k zabránění útoku berberských pirátů.

Molino del Agua Park

Tento park je chráněnou krajinou oblastí Torrevieja o rozloze 17 hektarů. Úžasná krajina s největší a nejlépe zachovaný dunový systém v oblasti nabízí fosilní, polopevné a pevné duny. Právě borovice udržují duny a tvoří tak vegetaci. Uvnitř parku vede mnoho tras uprostřed dun a borovic přímo u moře, přesně pro milovníky turistiky.

Název Molino del Agua Park si zíkal díky existenci starého vodního mlýna. Můžete zde vidět repliku toho starého mlýnu. Kromě dunového systému Vás může v parku zaujmout vodopád s kaskádovitými jezírky několik metrů dlouhé.

Díky tyrkysové vodě, dlouhým plážím, zdravému a teplému klimatu se město Torrevieja stává čím dál více oblíbenou dovolenkovou destinací.

  • Promenáda parkem až k pláži La Mata

Aquapark Aquopolis

Aquapark nabízí množství tobogánů a atrakcí pro děti i dospělé. Cena vstupenky od 20 Euro na den. Pro bližší info koukněte na stránky: https://torrevieja.aquopolis.es/

Zenia Boulevard

Ten kdo miluje nakupování, módu, obchody s dobrůtky či kavárny si přijde na své. V tomto nákupním centru pod širým nebem najdete opravdu vše, navíc se zde pořádají i různé akce pro děti. Lidé do toho centra cestují i z jiných měst, jelikož je vyhlášené svoji nabídkou služeb, obchodů a velkoplošností. Najde zde obchody světoznámých značek jako jsou: Primark, Jack n Jones, Benneton, Swarowski, Levis, Mango, Calzedonia, CaA, Vans, Zar, Guess, Pepe Jeans, Pandora a potravinový obchod Mercadona. Holky opravdu doporučuji tento nákupák navštívit.

www.zeniaboulevard.es

  • Největší obchodní dům Zenia Boulevard

Rojales

V tradičním městečku Rojales se nachází několik jeskyní které byly vyhloubeny v hoře v 18.století lidmi, kteří zde bydleli a pracovali v zemědělství až do začátku 20.stoleti. Nyní tyto unikátní jeskyňky fungují jako workshopy, kde se můžete podívat na rukodělnou výrobu z kůže, keramiky, malířství a můžete si od těchto umělců a řemeslníků koupit originální kousky.

Park Reina Sofía

Přírodní park Reina Sofia se nachází v přímořském městě Guardamar del Segura. Borovicový háj je uhnizděný v centru města, těsně sousedící s 11 km nedotčenou bílou písečnou pláží, která patří jedna k nejoblíbenějším.


Kopcovitý veřejný park poskytuje oázu, kterou po celý rok obývají různé druhy ptáků. Parkem se proplétá síť vodních cest a jezer.